Již brzy oslaví město Prostějov Den Země!

Autor: Mgr. Eva Zatloukalová <ezatl (zavináč) iris.cz>, Téma: Informace, Vydáno dne: 16. 04. 2015

Oslavou Dne Země chceme veřejnost motivovat k šetrnějšímu vztahu k naší Zemi. Zároveň nabízíme nejen získání nových informací, ale i příležitost k pobavení. Celosvětově se Den Země slaví od roku 1970, v Prostějově letos probíhá již 20. ročník.
Letošní Den Země realizujeme opět ve spolupráci se statutárním městem Prostějov a v rámci aktivit Zdravého města Prostějov. Je součástí projektu "Pomáháme přírodě v každém věku" podpořeného grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci EHP fondů.

Den Země se koná v sobotu 25. dubna od 8 do 13 hod. Z důvodu rekonstrukce náměstí T.G. Masaryka proběhne netradičně na Pernštýnském náměstí před prostějovským zámkem.
Díky statutárnímu městu Prostějov bude část kulturního programu probíhat na nádvoří zámku. Můžete tu od 11 hodin zhlédnout divadelní představení Loutkové divadlo Starost Prostějov s představením "Písně pohnutlivé i veselé…"

Tradiční součástí Dne Země je Ekojarmark, kde jsou formou stánkového prodeje nabízeny nebo představovány výrobky z přírodních materiálů nebo ekologicky šetrné prostředky, nechybí ani ukázka řemesel a ochutnávka biopotravin.
Děti i rodiče budou mít možnost seznámit se s některými domácími a volně žijícími živočichy. Z kozí Farmy Rozinka na akci zavítá kůzle. Stanici pro handicapované živočichy reprezentují dravci a sovy. Pan Zwach představí naše plazy a obojživelníky.
Pro děti jsou připraveny přírodovědné aktivity, které budou umístěny kolem fontány před zámkem. Letos jsme je zaměřili na mezinárodní rok půdy a na praktickou ochranu ptactva (ptačí budky apod.).
Na účastníky čeká ochutnávka pokrmů z biopotravin, zdravá výživa připravená Pí centrem a ochutnávka Fair Trade výrobků. Na Ekojarmarku bude také možno zakoupit včelí produkty, kované šperky, keramiku, dřevěné výrobky do domácnosti, sušené květiny atd. Nabídneme samozřejmě i něco k snědku, čekají vás grilované dobroty i pravé české buchty.
Celým dopolednem Vás bude provázet hudební skupina Jižní ryba. V rámci kulturního vystoupení nás čeká Zumba s Veronikou a břišní tance Jahanara.
S mnoha materiály o ochraně životního prostředí a přírodě Prostějovska bude připraven informační stánek ČSOP. K zakoupení zde najdete mnoho regionálních publikací.

V souvislosti s konáním Dne Země připomínáme, že bude omezen dopravní provoz před zámkem, na Skálově náměstí a v ulici Fügnerova.